Kwas hialuronowy pod oczy? | Meddiamonds Warszawa

Kwas hialuronowy pod oczy?

To jeden z częściej wykonywanych zabiegów w naszym gabinecie, który opanowaliśmy również do perfekcji. Jednak nadal wiele osób, a zwłaszcza kobiet zastanawia się nad przeprowadzeniem tego zabiegu, gdyż jest on uważany na bolesny i mocno inwazyjny – absolutnie się z tym nie zgadzamy. Dowiedz się więcej na temat samego kwasu hialuronowego, a także jego zastosowania pod skórę oczu.

Dla kogo taki zabieg?

Zacznijmy może od zakwalifikowania się na podobny zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, gdzie w zasadzie istnieją dwa przypadki. Pierwszy z nich wiąże się z niewyspaniem i ogólnym przemęczeniem, a wówczas pod oczami pojawiają się sińce i widoczne bruzdy, które mogą też być powstać w wyniku naturalnego starzenia się skóry. W tym wypadku osłabia się tkanka podskórna, co pogarsza kondycję skóry i powoduje zwiększenie ilości zmarszczek, cieni pod oczami oraz zagłębianie się oczodołów. Wszystko to prezentuje się nieestetycznie, a dodatkowy wpływ promieni UV, wiatru czy też nadmiernego palenia papierosów może jeszcze bardziej zaburzyć wygląd naszej cery.

Zabieg jest zatem polecany każdemu, kto źle czuje się z oczami zmęczonymi i niekorzystnie wyglądającymi, co postarza twarz nawet o kilka lat. Jednak istnieją też pewne przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu, a mianowicie:

  • Uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu, a w szczególności kwas hialuronowy
  • Skłonność do tworzenia przerośniętych blizn
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Zainfekowanie opryszczką
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią

Jak działa kwas hialuronowy?

Przede wszystkim jest to naturalny składnik naszej skóry, który występuje w przestrzeni międzykomórkowej, a jest wytwarzany głównie przez tzw. fibroblasty budujące tkankę skórną. Najważniejszą funkcją kwasu hialuronowego jest pobudzenie włókien kolagenowych do produkcji, a także zabezpieczenie wszystkich elementów skórnych przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które niszczą je i osłabiają. Wówczas skóra zaczyna tracić swoją elastyczność i jędrność, a przy tym staje się zwiotczała i pozbawiona blasku. Niestety wraz z wiekiem ilość wytwarzanego HA maleje, a zmiany są od razu widoczne i nie mogą zostać zniwelowane skutecznie bez użycia zabiegu medycyny estetycznej, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzupełnić brakującą ilość kwasu hialuronowego niezbędnego do modelowania skóry twarzy, w tym także pod oczami.

Sam zabieg jest poprzedzony rozmową z lekarzem, gdzie ustalane są przyczyny i motywacje przeprowadzenia iniekcji podskórnej z użyciem HA. Specjalista również jest zobowiązany do sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta, a także ostrzeżenia go przed ewentualnymi powikłaniami po zabiegu. Również zostanie on poinformowany o metodzie rekonwalescencji i innych ważnych kwestiach, których musi być świadom przez przystąpieniem do zabiegu. Sama procedura natomiast jest przeprowadzana z użyciem znieczulenia w formie maści albo zastrzyku. Dopiero potem okolice dolnej powieki zostają kilkukrotnie nakłuwane cienką igłą, co jest absolutnie bezbolesne. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie cienkiej kaniuli, dzięki której preparat może zostać zaaplikowany za jednym razem, a następnie konieczne jest jego rozmasowanie.

Co po zabiegu?

W zasadzie efekt widoczny jest natychmiastowo, gdyż skóra zostaje uzupełniona kwasem, a przy tym pozbawiona cieni pod oczami. Jednak liczne nakłucia mogą spowodować kilkudniowe zaczerwienienie okolic oczu, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Warto jednak zaznaczyć, że do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie, gdyż jego organizm może posiadać zupełnie inny okres rekonwalescencji. Ostateczny rezultat, który powinien zadowalać pojawia się po około 3-4 tygodnia i powinien utrzymać się od pół do całego roku. Jednak i w tym przypadku należy zachować pewien dystans, ponieważ wszystko zależy od wchłonięcia się preparatu i konieczności jego uzupełnienia.

Właśnie dlatego po miesiącu czasu trzeba pojawić się ponownie u lekarza, by ocenił wspólnie z pacjentem czy konieczne jest wstrzyknięcie kolejne dawki płynu dla uzyskania wymarzonego efektu. Jednak kwas hialuronowy, ze względu na swoje naturalne występowania w organizmie powinien po pewnym czasie samodzielnie produkować włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra pod oczami będzie promienista i odpowiednio elastyczna. Dobrym pomysłem na szybsze zagojenie się miejsca iniekcji jest stosowanie zimnych okładów na oczy albo okładów z wyciągiem z rumianku, który łagodzi opuchliznę. Dodatkowo lekarz może przepisać specjalne maści na siniaki po zabiegu, które również zniwelują nieestetyczny wygląd.

Na pewno dla utrzymania efekty świeżych i jędrnych powiek konieczne będzie:

  • Stosowanie filtrów UV
  • Zaprzestanie palenia papierosów
  • Wysypanie się
  • Stosowanie preparatów ze składnikiem kwasu HA i innymi witaminami
  • Przeprowadzanie zabiegów rewitalizujących i pielęgnujących skórę w okolicach oczu