Kwas hialuronowy czy botoks – różnice | Meddiamonds Warszawa

Kwas hialuronowy czy botoks – różnice

Często słyszymy o tych dwóch zabiegach medycyny estetycznej, aczkolwiek większość z nas nie ma dokładnie pojęcia czym one różnią się między sobą. Właśnie dlatego postanowiliśmy nieco szerzej opisać obie metody upiększanie naszej twarzy ciała, by w prosty sposób zauważyć cechy wyróżniające poszczególne techniki. Dowiesz się także więcej na temat ich zastosowania, dzięki czemu łatwiej będziesz mógł zdecydować się na jedną z opcji.

Kwas hialuronowy

Występuje on naturalnie w naszym organizmie w przestrzeniach międzykomórkowych, gdzie jest produkowany przez fibroblasty. Związek ten zatrzymuje wodę w naszym ciele, dzięki czemu skóra twarzy jest odpowiednio nawilżona, elastyczna, jędrna i wprost promienieje. Jednak nic nie może trwać wiecznie, dlatego kwas HA wraz z wiekiem coraz mniej przyczynia się do budowania włókien kolagenowych, a to z kolei wpływa na jakość naszego naskórka. Proces starzenia powoduje jego osłabienie, zwiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek i utratę prawidłowego kolorytu skóry. Efekt zdecydowanie przeszkadza i powoduje nieestetyczny wygląd cery, który następnie jest ukrywana pod ciężkim makijażem przez kobiety.

Można temu jednak zapobiec i zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, który jest preparatem syntetycznym, a to oznacza zmniejszenie ryzyka wystąpienia jakichkolwiek objawów alergii. Może być spokojnie stosowany i jest najczęściej rekomendowany przez specjalistów do wypełniania zmarszczek statycznych. Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że kwas hialuronowy jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż botoks, ponieważ nie wnika w głąb naszego organizmu, a także jest naturalnie przyswajany, przez co zabiegi trzeba także powtarzać mniej więcej co pół roku, choć zależy to od podanej dawki. W rezultacie kwas HA pozwala na odbudowę naskórka, jego regenerację i nawilżenie, zwiększenie elastyczności skóry oraz redukcję zmarszczek. Ostatecznie możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych zabiegów z wykorzystaniem tego preparatu:

 • Powiększanie ust
 • Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych
 • Modelowanie kształtu twarzy
 • Niwelowanie zmarszczek
 • Mezoterapia igłowa

Botoks

Znany jest pod uproszczoną nazwą, a jego prawdziwe oblicze to toksyna botulinowa, która wytwarzana jest przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego – Clostridum botulinum. Ta neurotoksyna znana jest na całym świecie i kojarzy się głównie z inwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej, które mocno ingerują w nasz naturalny wygląd. Poniekąd to prawda, ponieważ botoks jest swego rodzaju trucizną, która stosowana była w medycynie do leczenia nadpotliwości, migren czy też przykurczu mięśni twarzy, a z czasem jego potencjał dostrzeżono również w dziedzinie wypełniania zmarszczek.

Toksyna botulinowa odpowiada wówczas za częściowy lub kompletny zanik przewodnictwa nerwowego mięśni, które powodują zmarszczki. Efekt ten potrafi utrzymać się od 3 do 6 miesięcy, gdzie następnie trzeba powtórzyć zabieg, by rezultaty utrzymały się w takim samym stanie. Botoks jak już wspomnieliśmy wcześniej może okazać się przydatnym zabiegiem w przypadku osób cierpiących na silne migreny, wzmożone pocenie się pod pachami, na stopach czy w innych częściach ciała, a także przy bolesnych skurczach szyjnych czy leczeniu otyłości. Wszystkie te dolegliwości są o wiele rzadziej nagłaśniane niż w przypadku wygładzania i redukowania zmarszczek:

 • pionowych czoła
 • poziomych linii czoła
 • „kurzych łapek”
 • u nasady nosa i fałd nosowo-wargowych
 • wokół ust
 • brody i szyi

Ostatecznie jednak to lekarz powinien zdecydować o wyborze konkretnej metody na wygładzenie skóry twarzy i to po głębokiej analizie stanu zdrowia pacjenta oraz ewentualnych przeciwskazaniach. Dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej rozmowy z lekarzem będzie on w stanie dopasować metodę redukcji zmarszczek również w oparciu o Twoje oczekiwania.

Tym samym zapraszamy na bezpieczne zabiegi z kwasu hialuronowego!